4 Şubat Dünya Kanser Günü

Kanser, tüm dünyada ölüm oranlarının en fazla olduğu hastalıktır. Onlarca farklı türü vardır. Bunların pek çoğunun erken teşhis sayesinde tedavisi mümkündür. Fakat insanlar arasında erken teşhisin önemi, kanser hastalarına yapılacak yardımların önemi tam olarak kavranamadığı için vakalarda ölüm oranı daha da yükselmektedir. İşte Uluslararası Kanser Örgütü ve ortak kuruluşlar her yıl 4 Şubat günü tüm dünyada etkinliklere imza atıyorlar. Bu etkinlikler sayesinde kanser hastalığa karşı toplumsal bilinç arttırılmaya çalışılıyor.

Kanser, hastaların tek başına üstesinden gelebilecekleri bir hastalık değildir. Koordineli bir mücadeleye ile çok daha rahat başa çıkılabilmektedir. Bu yüzden herkesin üzerine düşeni yapması, bana ne düşüyor? Ben ne yapabilirim diye o günün etkisiyle kanser hastaları için girişilen mücadelenin bir parçası olunması gerekir. 4 Mart, aslında sadece bir araçtır. Daha fazla kişinin farkında olması, yardım elini uzatması, kendisini bir şeyler yapabilme sorumluluğuna dahil etmesi bugünün amacıdır.

Toplumsal olarak ne yapabiliriz, bireysel olarak ne yapabilirim soruları öne çıkarılmaktadır. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önceliğinde her yıl İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin her köşesinde çeşitli kampanyalar düzenlenmekte, Galata Kulesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kayseri Saat Kulesi, Adana Taş Köprü gibi tarihi yapılar, parklar, devlet kurumları, alışveriş merkezleri kampanya rengi olan sarı ve turuncu ışıklarla aydınlatılmaktadır. Toplumun tüm kesimlerinde anlamlı etkinlikler düzenlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir