14 şubat sevgililer günü

14 Şubat tüm dünyada sevgililer günü olarak kutlanıyor. Fakat ülkemizde 14 Şubat yaklaştığında her yıl çeşitli tartışmalar da alevleniyor. Bir kısım insanlar o günü kutlamanın, o güne özellik atfetmenin yersiz olduğunu savunuyor.

Kapitalist dünya düzeninde insanları alışveriş çılgınlığına sevk etmeye yönelik bir proje olarak değerlendiriyor. Bir kısım insanlar da tam tersi o günü sırf karşı ideoloji olsun diye savunmaya çalışıyor. Oysa her iki tutum da son derece yanlış… Günlerin önemleri, insanların o güne verdikleri değerler ölçüsündedir. Yani 14 Şubat’ın iyi ya da kötü bir tarafı yoktur. Bu tamamen insanların o günü nasıl değerlendirdikleri, nasıl bir amaca dönüştürdükleriyle alakalıdır. Eğer 14 Şubat’ı sevdiğimiz kişiyle bir araya gelmek, küçük bir hediye alıp sıcak bir muhabbet kurmak için kullanabiliyorsak ne ala. Çünkü günün koşuşturmacası içinde en sıkı aşıklar bile birbirini aksatabiliyor.

Geçmiş güzellikleri ve geleceğe yönelik güzel hayalleri dile dahi getirmek akıllarına gelmiyor. Oysa 14 Şubat bunun için bir fırsat oluyor. Tıpkı ramazan bayramı, kurban bayramı, doğum günü ve diğer özel günler gibi. 14 Şubat’a bu gözle bakılır, bir araya gelmek, hediyeleşmek için bir fırsat olarak düşünülürse işte asıl sevgililer günü odur. Çiftler o günü geçmişin muhasebesi, geleceğin planı için kullanırlarsa ilişkilerini daha da sağlam temeller üzerine oturtabilirler. Dolayısıyla geleceğe yatırım yapmış olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir